Mi az a reggae?
buszberlet 2006.06.06. 21:07
A reggae zene
A reggae zene Jamaicban fejldtt ki. A reggae megnevezst tgabb rtelemben szoktk hasznlni az sszes jamaicai zenre, belertve a ska, rocksteady, dub, dancehall s ragga mfajokat is. Ez a kifejezs hasznlatos mg egy kln stlusra ami az 1960-as vek vgn jtt ltre. A reggae alapjt egy klnleges ritmus adja, aminek f jellemzje a taktusok kztti hullmzs amit a gitros jtszik, ezt gy hvjk hogy "bang". A dobos gyakran t egy harmadik temet a taktusok kztt. Ezt gy ismerik, hogy "one drop" ("egy csaps"). Jellegzetessge, hogy ez az tem itt lassabb, mint a reggae elfutrainl a ska-nl, s a rocksteady-nl. A reggae-t gyakran sszefggsbe hozzk a rasztafri mozgalommal, ami befolyssal volt szmos kiemelked reggae zenszre a '70-es, s '80-as vekben. A reggae szmok sok egyb tmt is fellelnek a rasztafarinizmuson kvl. Ilyen pldul a szerelem, a szexualits, s olykor a trsadalom kemny brlata.
Az eredete fellelhet az afrikai karibi zenben, de ugyanakkor az amerikai R&B zenben is. Az elfutra a ska s a rocksteady volt a '60-as vekben. 1963-ban Jackie Mittoo a The Skatalites nev ska egyttes zongoramvsze felkrst kapott Coxsone Dodd producertl, hogy gyjtsn ssze zenszeket s csinljon eredeti zent a Studio One stdiban. Mittoo, a dobos Lloyd Knibbs segtsgvel a tradicionlis ska temet is felhasznlta a reggae-hez, m a folyamat vgre ritmus lelassult. A reggae-t ksbb Bob Marley tette vilgszerte npszerv, aki karrierje kezdetn a rocksteady mfajban is alkotott. A '60-as vek vgre a reggae-t mr az Egyeslt Kirlysgban is jtszottk a rdiban, John Peel msorban.
A "reggae" szt elszr a Toots and the Maytals nev ska egyttes hasznlta az egyik albumuk cmben: "Do the Reggay".
Manapsg Jamaicban az olyan j stlusok, mint a dancehall vagy a ragga sokkal npszerbbek. Ezek a stlusok keverik a dub technikit, a reggae hangszereit, tovbb a hip hop, a drum and bass, s ms stlusok klnfle elemeit is. Ebben a stlusban alkottak olyan mvszek is, mint U-Roy s Dillinger, aki zenjvel az egsz vilgra hatssal volt, mert a jamaicai DJ Kool Herc is felhasznlta, amikor ltrehozott egy j stlust, amibl ksbb a hip hop s a rap ntt ki. Jamaicban a DJ sz MC-t jelent vagy rappert, amg az Egyeslt llamokban a DJ az, aki kivlasztja a zent. Ezrt amit Jamaicban gy hvnak hogy dee jaying, toasting vagy chatting, azt a vilg tbbi rszn rappelsnek mondjk.
Roots-nak, azaz "gykereknek" hvjk a kifejezetten rasztafri reggae zent. Ez a spiritulis fajtja a zennek, aminek szvege gyakran dicsti Jah-t (Istent). A szvegben gyakran szerepel a "Rastafari" felkilts vagyis "Prince Tafari", ami Haile Selassie etip uralkod eredeti neve. A rasztafri vallsban szimbolizlja a megtesteslt istent.
Visszatr tmk a szvegekben a szegnysg, s a tiltakozs a kormny elnyomsa ellen. A roots reggae fnykort a ksei 1970-es vekben lte, olyan eladkkal, mint Johnny Clarke, Horace Andy, Barrington Levy, s Lincoln Thompson, s olyan producerek segtsgvel, mint Lee "Scratch" Perry, King Tubby, s Coxsone Dodd. A producerek ksrletezkedvnek gyakran hatrt szabtak a technikai korltok, de gy szletett meg a dub zene. Egyes zenetrtnszek szerint a dub zene szerepet jtszott a techno zene fejldsben.
A roots reggae fontos szerepet jtszott Jamaica kultrjban, s amg a reggae tbbi vltozatt felvltottk a npszerbb irnyzatok, addig a roots reggae elfoglalt helye nem vltozott, s kicsi, de egyre nvekv hallgatsgra tallt vilgszerte.
A cannabis hasznlatnak bemutatsa dalszvegekben s az albumbortkon sszekapcsoldott a reggae-vel a '70-es vek ta. Bob Marley hres Catch a fire albumbortja, ami egy hatalmas marijuans cigarettt szvva brzolja, nagyon vitatott tma volt abban az idben. Peter Tosh is gyakran jelent meg marijuans cigarettval a kezben, s dalaiban is gyakran megjelent a cannabis (pldul a Legalise it (Legalizld) cm szmban).
|